cz | en

Preventivní vyšetření kůže

Sluneční záření je nezbytné pro život na Zemi. Poskytuje nám mimo jiné teplo, světlo a zcela nepochybně zlepšuje náladu. Nadchází období, kdy je více slunečných dnů, mnozí se vydají na dovolenou k moři a jistě se budou vystavovat slunci. Nepodceňujte prevenci kožních nádorů, chraňte se dostatečně před škodlivými vlivy slunečního záření. Zejména opakované spálení kůže je velmi nebezpečné.

I malé děti bychom měli učit, jak správně pečovat o pokožku a předcházet jejímu poškození sluncem. Pro nejmenší děti je nejvhodnější ochrana oděvem, případně používejte speciální kosmetické ochranné prostředky, určené pro batolata. Zejména u dětí je důležité, aby byly co nejšetrnější k pokožce, voděodolné a otěruodolné. S jejich výběrem vám pomůže váš kožní lékař.

Nepodceňujte změny pigmentových útvarů. Prevence je velice důležitá a případnému poškození kůže je lepší předcházet, než jej později léčit. Neváhejte včas konzultovat svého kožního lékaře. Zvláště opatrní by měli být ti, u kterých se v rodině objevil nějaký kožní nádor. Dále více rizikové jsou osoby se světlou pletí, s velkým množstvím pigmentových névů. Podezřelé je, když se nějaké znaménko začne měnit, změní velikost, barvu, tvar.

Obvykle se doporučuje podstoupit preventivní prohlídku jednou ročně nebo kdykoli při potížích nebo při nějakých změnách pigmentových útvarů. Podezřelá znaménka je vhodné odstranit a vyšetřit histologicky.

Častěji se vyskytujícím kožním nádorem je basaliom, případně spinaliom. Vzniku basaliomu obvykle předchází ložisko tzv. solární keratosy. To je povrchová změna na kůži, tzv. přednádorové stadium. Maligní melanom se vyskytuje méně často, průběh je však závažnější. Pokud je však maligní melanom diagnostikovaný včas a včas odstraněn, je poměrně dobrá šance vyléčení.

Při vyšetřování pigmentových útvarů používáme dermatoskop, to je speciální podsvícená lupa. S použitím dermatoskopu je možné kožní projevy podrobněji vyšetřit a sledovat změny.

Odstraňování kožních ložisek se provádí chirurgicky a následným histologickým vyšetřením v laboratoři. Nabízíme možnost se objednat k tomuto zákroku v ambulanci chirurgie, která je v bezprostřední blízkosti ordinace dermatologie.

www.chirurgielan.cz

www.klubpevnehozdravi.cz