cz | en

PLÍSŇOVÁ ONEMOCNĚNÍ

Plísně se vyskytují všude v prostředí kolem nás. Někteří jedinci jsou k infekci vnímavější, nakazí se snáz anebo jsou různé okolnosti, které k infekci přispívají. Jedná se zejména o zapaření nohou v neprodyšné obuvi nebo o častější pobyt ve společných prostorách jako jsou sprchy, bazény, sauny, kde je vlhko a plísně se snáz pomnoží anebo poranění nehtu.

Plíseň často začíná mezi prsty nohou, na kůži, objeví se prasklinky, olupování, někdy puchýřky. Postupně se infekce šíří i na nehty.

Z tohoto hlediska je vhodné nosit vzdušnou obuv, z přírodních materiálů, omezit nošení gumových holinek, uzavřené sportovní obuvi ze syntetických materiálů (sportovní obuv je určená na sport a ne na celodenní nošení!). Důležité je obuv pravidelně střídat, 1x týdně vystříkat protiplísňovým prostředkem nebo do špičky na noc vložit tampon navlhčený octem. Není vhodné nosit silonové punčochy, lepší jsou bavlněné, které je možné prát při vysoké teplotě, vyvářet nebo přežehlit a rovněž ošetřit protiplísňovým sprejem.

Nehty postižené plísní je nutno pravidelně ošetřovat. Protiplísňové léky jsou ve formě roztoků, sprejů, krémů. Aplikují se obvykle 2x denně, vždy je nutné přípravkem ošetřit také asi ½ cm lem kůže kolem nehtu. Výhodné jsou přípravky ve formě laku, které se aplikují méně často.

Chirurgické snesení nehtů se již většinou neprovádí, eventuelně je možné odstranění nehtu jeho rozpuštěním. Léčba nehtové plísně tabletami je vhodná jen pro některé pacienty. Optimální typ léčby určí váš ošetřující lékař. Zásadně se vyhýbejte samoléčitelství.

Mějte na paměti, že léčba trvá většinou delší dobu, kromě léků je nutné důsledné dodržování protiplísňového režimu a péče o nohy ze strany pacienta. Nehet, který byl jednou napaden plísní, je již vždy náchylnější k nové infekci. Proto budete muset lokální protiplísňové prostředky používat delší dobu, i preventivně.

Veškeré protiplísňové prostředky na obuv a textil dostanete v lékárně nebo v některých drogeriích, ceny jsou odlišné podle výrobce.

Při postižení plísní nehtů používejte důsledně svůj vlastní ručník, jinak můžete infekci přenést na další osoby. Rovněž po dobu onemocnění nenavštěvujte bazény, sauny, koupaliště. Preventivně je dobré do společných sprch nosit sprchové sandály.

Shrnutí:

  • nepůjčovat si vzájemně s nikým ručník
  • ošetřit postižená místa léčebným prostředkem tak, jak vám doporučil ošetřující lékař. Užíváte-li tablety, zajistěte si včas recept na další balení, aby léčebný režim nebyl porušen
  • střídat obuv, nosit vzdušnou obuv z přírodních materiálů, omezit nošení uzavřené obuvi
  • ponožky nosit bavlněné, prát při vysoké teplotě
  • používanou obuv 1x týdně vystříkat protiplísňovým sprejem
  • veškeré pochybnosti konzultujte s ošetřujícím dermatologem