cz | en

KOŽNÍ VYŠETŘENÍ

Statistiky uvádějí, že až 20% pacientů praktických lékařů trpí nějakou kožní chorobou.

Při vyšetření kůže je nezbytné posoudit celkový zdravotní stav, lékaře tedy zajímají závažná onemocnění, která se vyskytují v rodině, i ta, která prodělal pacient během celého života, včetně operačních zákroků. Důležité je znát léky, které užíváte, dále případné alergické reakce prodělané v minulosti. Při užívání většího množství léků je dobré, mít jejich seznam napsaný.

Lékař se ptá i na profesi a na volnočasové aktivity - sport, koníčky, přítomnost domácích zvířat (riziko alergií, plísňových aj. infekčních onemocnění apod.)

K posouzení kožního ložiska někdy stačí vyšetření pohledem. Často je však nutné posouzení dalších změn na kůži, případně nehtech, vlasech, či sliznicích. Důležitým doplňkem může být vyšetření lupou, která bývá i osvětlená.

Používají se i laboratorní vyšetření – odběr krve, stěr, odběr šupin z povrchu kožního ložiska nebo i tzv. biopsie, tj. drobným chirurgickým zákrokem odebraný malý vzorek kůže na vyšetření pod mikroskopem. U ekzémových onemocnění doplňujeme alergologické testy. U některých vyšetření je výsledek dostupný během jednoho dne, jindy může zpracování trvat několik týdnů.

Vyšetřování kožních ložisek může zkomplikovat předchozí samoléčba, je dobré si názvy aplikovaných přípravků zaznamenat, případně k vyšetření je přinést.

Kožní projevy mohou souviset s některými, např. interními onemocněními, pak bývají doporučena další klinická vyšetření.

Jako v každém oboru, i v dermatologii je nesmírně důležitá prevence, tj. předcházení vzniku onemocnění. Preventivní vyšetření kůže se provádí obvykle v období, kdy kůže není čerstvě opálená. Avšak zaznamenáte-li podezřelé kožní ložisko, neváhejte specialistu vyhledat kdykoli.