cz | en

INJEKČNÍ LIPOLÝZA

Injekční lipolýza je ošetření, které je určené k odstranění drobných až středních ložisek tuku. V žádném případě nejde o alternativu liposukce a není to metoda vhodná k řešení obezity.

Účinná látka je vpravována do tuku speciálními tenkými jehličkami, ošetření je opakováno v určitých intervalech.

Nejčastěji se používá ke zmenšení podbradku, dále pak v oblasti paží, zad, břicha, boků, stehen, ke zmenšení ložisek tuku, která je obtížné redukovat dietou či cvičením. Touto metodou je možné též ošetřovat lipomy, může být alternativou chirurgického zákroku.

Trvání zákroku je závislé na ošetřované oblasti a ploše. Ošetření není bolestivé, individuálně je vnímáno mírné pálení při aplikaci, ošetřovaná oblast může být 1-2 dny po zákroku citlivá až bolestivá.

V den ošetření a 1-2 dny po, je doporučováno důsledně dodržovat pitný režim.

Ošetření není vhodné pro každého, rozhodně se neprovádí u dětí, u těhotných žen, v období kojení a u pacientů s cukrovkou. U některých interních onemocnění je nutné aplikaci pečlivě zvážit.

Otázky – odpovědi

Injekční lipolýza

Co je injekční lipolýza? Injekční lipolýza je technika vyvinutá k odstranění menších ložisek tukové tkáně, která nelze zmenšit dietou nebo cvičením. Nejedná se o klasickou liposukci.

Je ošetření bolestivé? Při ošetření bolest obvykle cítit není, při vpichu je někdy vnímáno spíše mírné pálení. Zákrok se provádí ambulantně, bez znecitlivění ošetřované oblasti. Bolestivost se může objevit 1-2 dny po ošetření, postupně odeznívá.

Je možné ošetřit i obličej? Injekční lipolýza se používá ke zmenšení ložisek tuku i na obličeji, např. ke zmenšení podbradku.

Jak často se ošetření opakuje? Obvykle je potřeba zákrok 1-2x zopakovat, záleží na velikosti ošetřovaného ložiska. Interval mezi ošetřeními je obvykle 6-8 týdnů

Pro koho není ošetření vhodné? Ošetření se neprovádí u dětí, u těhotných žen, v období kojení, při alergii na sóju, lecitin, pacientů s cukrovkou. Zákrok je potřeba pečlivě zvážit u pacientů s některými závažnými onemocněními, např. autoimunitními, dále u onemocnění jater nebo ledvin, při poruchách srážlivosti krve nebo při těžkých formách alergií.

Mám BMI 31. Mohu podstoupit injekční lipolýzu? Injekční lipolýza není metoda vhodná k řešení obezity. V tomto případě je vhodnější nejprve redukční dieta, optimálně vedená nutričním terapeutem, spojená s vhodným cvičením. Po redukci hmotnosti k zmenšení menších ložisek tuku injekční lipolýzu využít lze.

Jak probíhá hojení po zákroku? Po zákroku bývá v ošetřované oblasti zarudnutí, svědění, pocit pálení, může se objevit otok nebo drobné modřinky. Tyto projevy mizí obvykle do dvou dnů po zákroku. Zmenšení tukového ložiska je patrné obvykle po 6-8mi týdnech, podle potřeby je možné zákrok opakovat.

Je potřeba dodržovat nějaký speciální režim po zákroku? Ihned po zákroku je dobré odpočívat cca 20 minut. V den výkonu je vhodné pít hodně tekutin. Při bolestivosti po zákroku je možné eventuelně užít léky proti bolesti. Ložisko je možné chladit, ale požijte chladný obklad z chladničky, ne z mrazáku. Týden po zákroku není doporučeno navštěvovat saunu, koupaliště, slunění ošetřované oblasti. Po ošetření podbradku je potřeba tuto oblast masírovat 3-4x denně pěstí.

Je možná kombinace s ošetřením radiofrekvenčním přístrojem? Ano, tato kombinace možná je, obvykle se radiofrekvenční ošetření provádí po injekční lipolýze. Výhodná je též kombinace s lymfatickou masáží.

Mám po těle velké množství tukových bulek – lipomů. Lze je tímto odstranit? Tukové uzlíky – lipomy je možné injekční lipolýzou zmenšit. Je to výhodné v oblastech, kde je chirurgický výkon komplikovaný. Injekční lipolýzu je možné použít i před plánovaným chirurgickým zákrokem – lipom se zmenší a po chirurgickém výkonu je pak menší jizva. Lipomy ale tímto způsobem odstranit zcela nelze, to je možné pouze chirurgicky.