cz | en

CHEMICKÝ PEELING

Chemický peeling je moderní a oblíbená vědecky podložená kosmetologická metoda. Nejvíce je používán ke korekci projevů stárnutí kůže, při terapii akné nebo odstranění pigmentací. Po ošetření dochází ke sjednocení pigmentace v ošetřované oblasti, vyhlazení jemných kožních linek, zlepšení tonu a struktury kůže, dochází k novotvorbě kolagenu.

Používá se nejčastěji kyselina glykolová (volná nebo vázaná), která je jednou z ovocných kyselin. Volně prodejná je kosmetika s nízkou koncentrací kyseliny glykolové, používá se také jako vhodná příprava před profesionálním ošetřením přípravkem s vyšší koncentrací. Při kosmetickém ošetření se používají 30-40% koncentrace kyseliny glykolové. Vyšší, až 70% koncentrace v gelu patří do rukou lékaře.

Nejvhodnějším obdobím pro chemický peeling volnou kyselinou glykolovou je podzim a zima, tedy období s nejmenším slunečním svitem. Není vhodné na kůži aplikovat jinou kosmetiku, než jaká byla doporučena lékařem

Ošetření se opakuje během zimní sezony celkem 4-6x.

Před provedením chemického peelingu je doporučena příprava krémem s obsahem 8-12% kyseliny glykolové 1-2x denně po dobu 2-3 týdnů. Na léčené partie se aplikuje gel kyseliny glykolové, po určité době působení se neutralizuje a ošetří krémem. Následující 2-3 dny ošetřené plochy zarudnou, olupují se, může se objevit i pálení, někdy stroupky. Projevy postupně ustupují. Po provedení chemického peelingu pacient doma na ošetřené partie aplikuje 3 dny zinkový krém nebo krém s obsahem antibiotika, termální vodu ve spreji, po zklidnění a vyloupání začne opět používat krém s kyselinou glykolovou, zejména je-li plánováno další ošetření.

V současné době jsou k dispozici přípravky s vázanou kyselinou glykolovou, která méně dráždí kůži, ošetření je možné provádět celoročně. Indikace jsou podobné jako u volné kyseliny glykolové. Intervaly mezi jednotlivými ošetřeními jsou kratší (1-2 týdny). Některé peelingy jsou konstruovány specielně pro kombinaci s určitým typem světla pro intenzivnější účinek. Návrat k běžným aktivitám je možný ihned.

 

Chemický peeling není vhodný pro každého, v následujících případech se rozhodně nedoporučuje:

  • alergie na složky peelingu
  • užívání isotretinoinu – (Roaccutane, Accutane, Curacné, Aknenormin…) 6-12 měsíců před ošetřením
  • sklon k tvorbě keloidů, hypertrofických jizev
  • těhotenství
  • opakovaně herpes simplex v obličeji – opar (po nasazení zajišťovací léčby je ošetření možné provést)

Zvažujete-li chemický peeling, je vhodné konzultovat lékaře – dermatologa, který vám poradí s výběrem správné metody, případně doporučí optimální kombinaci různých metod, s cílem dosažení požadovaného účinku.