cz | en

APLIKACE BOTULOTOXINU

Botulotoxin je látka známá již bezmála 200 let. Léčebně se však začal využívat až v roce 1978 v oftalmologii a postupně též v neurologii. Od roku 1992 se používá i v korektivní dermatologii k ovlivnění mimických vrásek. Principem ošetření je ovlivnění přenosu impulzů z nervového zakončení na sval, který následně relaxuje a tím dojde k vyhlazení kůže nad ním. Další velmi rozšířené použití je zmírnění nadměrného pocení podpaží, dlaní či plosek.

Při ošetření mimických vrásek, obvykle v horní polovině obličeje, se botulotoxin aplikuje tenkou jehlou, vsedě. Injekce jsou vícečetné, schémata aplikace jsou různá.

Po ošetření se doporučuje 3-4 hodiny neulehnout, ošetřenou oblast nemasírovat a současně 2 dny po zákroku se vyvarovat expozici sluníčku, nechodit do sauny, na masáže či kosmetické ošetření, není doporučeno cestovat letadlem.

Ošetření není bolestivé, někdy může být vnímáno mírné pálení při aplikaci. Případně je možné použít krém, který ošetřovanou oblast před zákrokem mírně znecitliví (obvykle se používá při aplikaci do oblasti podpaží).

Efekt nastupuje za 1-2 týdny a vydrží několik měsíců. Není tedy trvalý.

Kombinace s dalšími korektivními metodami je možná, ale je potřeba dodržet mezi jednotlivými ošetřeními určitý odstup.

Otázky – odpovědi

Aplikace botulotoxinu.

Je zákrok bolestivý? Záleží na místě ošetření. Při ošetření vrásek v obličeji je někdy cítit pálení, štípání, ale vysloveně bolestivý zákrok není.

Je po zákroku na kůži něco vidět hned? Efekt nastupuje asi po 7-10ti dnech, někdy až po dvou týdnech. Bezprostředně po zákroku může být patrné mírné začervenání, které velmi rychle mizí. Někdy se mohou objevit drobné modřinky. Ty je možné druhý den zakrýt, např. pudrem

Jak často je možné zákrok opakovat? Mezi každým ošetřením by měla být pauza několik měsíců, obvykle se doporučují 3-4 měsíce.

Jak dlouho působení botulotoxinu po ošetření vrásek obličeje vydrží? Po prvním ošetření vydrží efekt cca 3-4 měsíce. Jestliže bude další aplikace navazovat, efekt pak vydrží déle, kolem 6 měsíců.

Mohu zákrok podstoupit, když kojím? Ne, v období těhotenství ani kojení se zákrok neprovádí.

Je možné ošetření kombinovat s aplikací výplně kyselinou hyaluronovou? Ano, kombinace je možná, postup je vhodné naplánovat při vstupní konzultaci, lékař vám vysvětlí, co je možné od kterého typu zákroku očekávat a jak zákroky mezi sebou kombinovat.

Mám hlubokou vrásku nad kořenem nosu. Je lepší ošetření botulotoxinem nebo výplní? Záleží na hloubce vrásky, pro ošetření jemnějších vrásek je vhodný botulotoxin, je-li vráska hlubší, je přínosná kombinace s výplní.

Vadí mi vrásky na tvářích. Pomůže mi botulotoxin? Botulotoxin se používá k ošetření mimických vrásek, obvykle v horní polovině obličeje

Mohu podstoupit ošetření botulotoxinem v létě? Ošetření je možné podstoupit kdykoli během roku, cca 2 dny po zákroku není doporučené slunění.

Mohu den po zákroku jít cvičit? 2 dny po zákroku je doporučován klidový režim, nejsou dovoleny předklony.

Vadí mi pocení v podpažích. Za jak dlouho začne botulotoxin působit a jak dlouho vydrží působení botulotoxinu po ošetření nadměrného pocení podpažích? Efekt nastupuje přibližně po 7-10ti dnech a vydrží obvykle 7-9 měsíců, u velkého procenta osob je efekt patrný i déle, až 12 měsíců.

Jak často je možné zákrok podstoupit? Efekt vydrží poměrně dlouho, často až 12 měsíců. Zákrok se opakuje obvykle po 9-12 měsících

Není nebezpečné omezovat pocení? Pocení je důležitý přirozený mechanismus, který napomáhá udržovat tělesnou teplotu. Omezit pocení celého těla nelze. Ošetření omezující pocení se podvádí obvykle v oblastech, kde to společensky vadí nejvíce – tedy podpaží, dlaně, chodidla. Jde o ošetření malých okrsků kůže, což nemá negativní vliv na funkci pocení celého těla.

Hodně se mi potí dlaně, je ošetření nadměrného pocení botulotoxinem možné použít i pro tuto oblast? Ano, ošetření dlaní a chodidel je též možné. Pro zlepšení komfortu při zákroku se používá znecitlivující krém před ošetřením.

Jak dlouho je potřeba znecitlivující krém nechat působit? Krém se nechává působit cca 20-30 minut před zákrokem.