cz | en

AKCE

DUBEN-KVĚTEN 2018

Botulotoxin proti pocení

Pocení je přirozenou reakcí lidského organismu na vysokou okolní teplotu, fyzickou zátěž nebo stres. Většinu zdravých lidí výrazněji neomezuje. Přibližně 5 % populace se však potí nadměrně, což jim znepříjemňuje každodenní život. Člověk se potí během celého dne. U zdravého jedince je míra pocení dána hlavně okolní teplotou, případně fyzickou aktivitou.

 

Tělo denně vyprodukuje cca 0,5 litru potu. Ten obsahuje 99 % vody, zbytek tvoří močovina a odpadní látky. Pocení je vnímáno obvykle velmi individuálně a hranice mezi normálním a nadměrným pocením je do určité míry relativní. Nadměrným pocením obvykle je míněn stav, kdy se člověk potí v situaci, ve které by se potit normálně neměl, případně když je potu větší množství. Nadměrné pocení lze rozdělit na generalizované, kdy se potí celé tělo, nebo lokální, jež postihuje jen určité části jako podpaždí nebo dlaně. Sklon k nadměrnému pocení mají obézní osoby, objevuje se též u žen v období přechodu. Nadměrné celkové pocení může někdy poukazovat na některá interní onemocnění. Běžné je pocení při probíhajícím akutním infekčním onemocnění.

Úplně zastavit pocení na celém těle možné není. Lze ho však omezit na místech, kde ze společenského hlediska nejvíce vadí. Obvykle se to týká podpaždí a dlaní, případně chodidel. Pocení lze zmírnit několika způsoby. Nejrozšířenější je používání antiperspirantů obsahujících aluminium chlorid, který mění strukturu bílkovin. Tím se zužuje vývod žlázky na kožním povrchu a snižuje se množství vylučovaného potu. Antiperspirant je doporučováno aplikovat večer před spaním, aby účinná látka nebyla potem ihned odplavována.

Další možností je tzv. iontoforéza, což je využívání slabého elektrického proudu. Používá se obvykle na omezení pocení dlaní a chodidel.

Při nadměrném pocení mohou být jako doplněk prospěšné i bylinkové koupele nebo pitné kúry. Důležitý je i výběr oděvu.

Moderní metodou je aplikace botulotoxinu do oblastí nadměrného pocení. Účinná látka je drobnými injekcemi aplikována do příslušné oblasti. Cca po týdnu nastupuje efekt, který přetrvává různě dlouho, obvykle 7-9 měsíců, ale u 30% pacientů je efekt patrný ještě po roce od aplikace. Ošetření není bolestivé, ale lze použít znecitlivující krém před zákrokem.

Běžná cena – ošetření podpaží: 11.500 Kč
Sleva na měsíc duben-květen: 20% 9.200 Kč